gazowanie zboża - fumigacja zboża - RATMAR

Dezynsekcja ziarna w silosach i na pryzmie, silosów, magazynów zbożowych.

W ofercie naszej firmy znajdą Państwo profesjonalne usługi zwalczania szkodników zbożowo-mącznych metodą gazowania fosforanem (gazowanie zboża to inaczej fumigacja zboża). Specjalizujemy się również w przygotowywaniu różnego rodzaju obiektów, w tym silosów i magazynów, do składowania płodów rolnych i żniw.

W Polsce aktualnie wykorzystuje się do tego procesu fosforowodór (PH3) otrzymywany z fosforu i wodoru. Fosforowodór to pestycyd, który dosięga i zabija szkodnika jako gaz. Cechuje się małą cząsteczką i jest zaledwie 1,2 razy cięższy od powietrza, dzięki czemu łatwo miesza się z powietrzem bez użycia wentylatora i szybko penetruje zboże. Po zabiegu gazowania łatwo go odwietrzyć i nie pozostawia prawie żadnych śladów. Gazowanie fosforanem to jedna z najbardziej skutecznych metod pozbycia się niechcianych szkodników, zarówno owadów i gryzoni, które mogą zniszczyć zbiory.

Co to jest gazowanie zboża?

Fumigacja zboża, czyli inaczej gazowanie zboża to szereg działań podejmowanych w celu pozbycia się szkodników (owadów i gryzoni) zagrażających rolniczym zbiorom. Oczyszczanie terenu przebiega przy użyciu odpowiednio dobranych środków, takich jak fosforan.

Fumigacja może być przeprowadzona w pryzmie, a więc w magazynach, jak i w silosach typu BIN. Zastosowanie odpowiednich metod i preparatów nie tylko skutecznie zwalczy szkodniki, ale i zapobiegnie ich rozmnażaniu. Działania tych niszczycieli powodują straty, które w okresie długotrwałego przechowywania zbóż mogą być olbrzymie. Warto więc systematycznie zwalczać szkodniki magazynowe, stosując gazowanie zboża i nie dopuścić, aby opanowały one zbiory i wyrządziły szkody.

Jak wygląda fumigacja zboża?

Fumigacja zboża składa się z kilku etapów, które należy przeprowadzać zgodnie ze standardową procedurą. Pierwszy z nich to obowiązkowa inspekcja pomieszczeń, w których odbędzie się gazowanie. Dokładne sprawdzenie jest warunkiem dobrania odpowiednich metod i środków, oraz późniejszych efektów gazowania. Następnie całe miejsce należy uszczelnić i zamknąć dla każdego, kto nie uczestniczy w procesie, a ponadto rozmieścić znaki ostrzegawcze tak, aby zagwarantować pełne bezpieczeństwo.

Zanim nastąpi gazowanie zboża, kierujący fumigacją przeprowadza ostateczną kontrolę obiektu. Po zakończeniu prac przygotowawczych, fumigant zostaje wprowadzony i podczas gazowania obiekt jest nadzorowany, jak również dokonuje się pomiarów stężenia gazu.

Nasza firma realizuje tego rodzaju zlecenia poprzez zamgławianie termiczne i oprysk grubokroplisty. Magazynowane zboże należy różnymi metodami chronić:

Środki ochrony roślin stosowane do fumigacji zboża, które generują fosforowodór to QuickPhos Pellets 56 GE (pigułki) i QuickPhos Tablets 56 GE (tabletki). Pigułki i tabletki QuickPhos zawierają 56% fosforku glinu, który w reakcji z wilgocią zawartą w powietrzu wydziela fosforowodór PH3, czyli bardzo silnie toksyczny gaz.

Kolejny etap to odwietrzanie, co oznacza usuwanie gazu. Zaczyna się od poziomu pozwalającego na wejście w środkach ochrony układu oddechowego, aż po taki, w którym stężenie gazu obniży się do górnej granicy i pozwoli na bezpieczną pracę zgodnie z krajowymi przepisami.

Fumigacja to złożony proces, przez co gazowanie zboża może wydawać się skomplikowane, jednak powierzając to zadanie naszej firmie, mogą mieć Państwo pewność, że gazowanie i fumigacja zboża przebiegnie profesjonalnie i szybko. Zapewniamy bezpieczeństwo świadczonych usług, gdyż dysponujemy specjalnymi miernikami gazu, które wykryją nawet niewielki poziom fosforowodoru w otoczeniu. Ma to ogromne znaczenie, gdyż czysty fosforowodór jest bezbarwny i nie ma zapachu, a dopiero po stwierdzeniu poziomu gazu bezpiecznego dla pracy można oddać obiekt do użytku i usunąć znaki ostrzegawcze.

Zapraszamy do kontaktu w sprawie gazowania zboża fosforanem po to, by skutecznie zwalczyć uciążliwe szkodniki.

Gazowanie i fumigacja zboża Giżycko – co warto wiedzieć?

Przed przystąpieniem do realizacji zlecenia na gazowanie i fumigację zboża w Giżycku przeprowadzamy szczegółowy wywiad z Klientem i zapoznajemy się ze strukturą magazynu, silosu lub innego zbiornika do przechowywania ziarna, którego dotyczy zamówienie. Ustalamy plan działania i przystępujemy do odpowiedniego zabezpieczenia i oznakowania urządzeń i budynków.

Do pomiaru stężenia środka owadobójczych podczas gazowania i fumigacji zboża używamy detektorów fotojonizacyjnych, czytników elektrochemicznych oraz mechanicznych pompek z rurkami wskaźnikowymi. Tylko odpowiednio długie utrzymywanie wysokiego stężenia fosforowodoru i jego stopniowe zmniejszanie gwarantują skuteczność i bezpieczeństwo przeprowadzanych zabiegów. Zbyt krótkie działanie lub rozpylenie zbyt małej ilości substancji może skutkować przetrwaniem części szkodników, które szybko odbudowują populację po zakończeniu fumigacji.